Bóle pleców i kręgosłupa
Niemal każdy dorosły człowiek przynajmniej raz w życiu odczuwa ból pleców. Sam w sobie ból pleców nie jest chorobą, ale objawem wielu chorób dotyczących narządów położonych wewnątrz klatki piersiowej i jamy brzusznej. Jedną z częstszych przyczyn bólu pleców jest ból kręgosłupa. W 80% przypadków mija on po krótkim czasie, często jednak powraca. W pozostałych 20% - nie ustępuje i staje się dolegliwością przewlekłą.
Czym jest?
Z jednej strony ból kręgosłupa nie jest chorobą, ale objawem niekorzystnych zmian w strukturach budujących oś strukturalno-czynnościowo-podporową człowieka, jaką jest kręgosłup. Z drugiej strony utrzymujący się przez długi czas - przechodząc w stan przewlekły - jest chorobą, taką samą jak inne chroniczne choroby, np. cukrzyca czy nadciśnienie. I tak jak w innych przewlekłych chorobach, leczenie jest zwykle złożone i długotrwałe.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości. Jedną z częstszych przyczyn, zwłaszcza u młodych ludzi (do 40-go roku życia,) jest choroba dysku (krążka międzykręgowego). Wysunięcie dysku może być przyczyną bólu pleców ostrego (tzw. "wypadniecie dysku") lub przewlekłego (zmiany degeneracyjne dysku). Jeżeli ból występuje w okolicy wysuniętego krążka międzykręgowego - nazywany jest popularnie "lumbago" lub "korzonki", jeżeli dysk uciska na korzeń nerwowy, powodując dokuczliwe promieniowanie do kończyny - powstaje tzw. rwa np. kulszowa, udowa, barkowa.
Choroba dysku odpowiada za około 40% wszystkich dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Drugą częstą przyczyną przewlekłych dolegliwości kręgosłupa, szczególnie u osób powyżej 60. roku życia, jest stenoza (zwężenie) kanału kręgowego. Kanał kręgowy to przestrzeń dookoła rdzenia kręgowego, w której znajdują się nerwy biegnące do kończyn. Kiedy z wiekiem kanał zwęża się, staje się za ciasny dla nerwów, pojawia się ból i osłabienie w kończynach. Pacjenci skarżą się, że kończyny drętwieją, mają trudności w chodzeniu, osłabione ręce. Źródłem uciążliwych dolegliwości mogą być też choroby pozostałych struktur wchodzących w skład układu podporowego człowieka takie jak: zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa (15-25%), stawów krzyżowo-biodrowych (20-30%), oraz tkanek okołokręgosłupowych; ścięgien, więzadeł i mięśni otaczających kręgosłup.
Jak diagnozujemy?
Pierwszym krokiem jest ustalenie, jeśli to możliwe, co jest źródłem bólu. To bardzo ważne, ponieważ pacjent zasługuje na to, by poznać diagnozę. Prawidłowo postawione rozpoznanie ułatwia planowanie właściwego i skutecznego leczenia.
Mając ustaloną diagnozę, planujemy leczenie.
W około 80% przypadków istnieje możliwość dokładnego zdiagnozowania źródła dolegliwości. Rzadko można to precyzyjnie ustalić za pomocą samego badania w gabinecie. Bardzo często potrzebne jest badanie w rezonansie magnetycznym (MRI). Pozwala ono wykryć zmiany w dyskach, stawach kręgosłupa oraz w otaczających kręgosłup tkankach. W przypadku dolegliwości pochodzących ze stawów okołokręgowych, stawu biodrowo-krzyżowego oraz korzenia nerwowego, ostateczne ustalenie źródła cierpienia odbywa się najczęściej przy pomocy blokady diagnostycznej. W przypadku podejrzenia dolegliwości, pochodzących z dysku konieczne może być wykonanie dyskografii prowokacyjnej.
Jak leczymy?
Na początku trzeba powiedzieć, że tego rodzaju dolegliwości nie da się wyłączyć, tak jak się wyłącza światło. Leczenie jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Na podstawie informacji uzyskanych w procesie diagnozowania, lekarz koordynujący podejmie decyzje co do dalszego postępowania. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczną, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS.
Na tym etapie pacjent otrzymuje również zestaw ćwiczeń do wykonywania w domu. Jeśli istnieje taka potrzeba, udzielimy porad jak poprawić codzienne funkcjonowanie i jakość życia pomimo dolegliwości. Ważnym elementem terapii jest nauka jak funkcjonować, by maksymalnie oszczędzać kręgosłup.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.